انواع آلبوم عروسی

اغلب آلبوم‌هاي عروس در يکي از دو دسته ساده و ژورنالي قرار مي‌گيرند. البته هر دوي اين آلبوم‌ها مي‌توانند در پوشش‌هاي زيباي چرم يا جير با جلد‌هاي حرفه‌اي و زيبا ارائه شوند. اما يک تفاوت اساسي بين آن دو است. آلبوم‌هاي ساده که در کشور‌هاي اروپايي به آلبوم‌هاي Matted هم معروفند، معمولا توسط برنامه‌هاي کامپيوتري آماده طراحي مي‌شوند.

اين آلبوم‌ها طرفداران زيادي ندارند و کمتر آتليه عکسي را مي‌بينيد که آن را به عنوان آلبوم اصلي به شما نشان دهد. در اين آلبوم‌ها معمولا عکس‌ها با کادر‌ها و الگو‌هايي آماده در هر صفحه از يک تا چهار عکس قرار داده مي‌شوند و به عنوان آلبوم‌هاي هديه عروس و داماد در همان شب عروسي چاپ و صحافي شده و به آنها تقديم مي‌شود. همچنين برخي از آتليه‌ها به عنوان خدمات جانبي به عروس و داماد‌هايي که ترجيح مي‌دهند به جاي آلبوم‌هاي گرانقيمت تنها عکسهاي‌شان را چاپ کنند اين گزينه را که قيمت کمتري دارد پيشنهاد مي‌کنند. آلبوم‌هاي ديگر انواع طراحي شده يا Flush-mount هستند که به آلبوم‌هاي ژورنالي، ژورنال عروس ايتاليايي يا آلبوم‌هاي مجله‌اي (magazine style) هم معروفند.

اين آلبوم‌هاي عروس از نظر طراحي هيچ محدوديتي به جز مهارت عکاس و تصور طراح آن ندارند. طراحي اين ژورنال‌ها بسته به شخصي که آنها را طراحي مي‌کند از طراحي‌هايي شبيه به همان آلبوم‌هاي قبلي تا صفحاتي رويايي شبيه به مجلات مد متفاوت است و به همين دليل قيمت آنها بسته به دستمزد شخصي که روي آن کار مي‌کند بسيار متغير است. يکي از نقاط مشترک اغلب صفحاتي که به اين صورت طراحي مي‌شود، استفاده از عکس‌ها به صورت ترکيبي است. به طوري که کمترين لبه‌هاي عکس را شامل شوند و عکس‌ها به گونه‌اي قرار مي‌گيرند که در همديگر و در زمينه ادغام مي‌شوند. هر آتليه عکس يک استايل مخصوص خود را براي طراحي‌هاي آلبوم‌هاي عروس خود استفاده مي‌کند.

البته برخي از آتليه‌ها نيز ترجيح مي‌دهند از طراحان ديگر براي کارهاي خود استفاده کنند يا گاهي اوقات کارهاي ديگران را کپي مي‌کنند!